Obsahuje desiatky zaujímavých fotografií zo života našej obce prehľadne rozdelených do kategórií.
Zobraziť fotogalériu...
Obec Zábiedovo tak ako ste ju nikdy nevideli. Pomocou tlačítok Map, Sat. a Ter si môžete mapu prepnúť do rôznych zobrazení.
Zobraziť mapu...
Ján Stas, rím.kat.kňaz, františkán – (* 28.06.1872 Zábiedovo, okr. Tvrdošín + 10.05.1917 Taylor, PA, USA).
Ondrej Utoš, rím.-kat.kňaz – (+ 29.09.1762)
Ján Stas, rím.kat.kňaz, františkán – (* 28.06.1872 Zábiedovo, okr. Tvrdošín + 10.05.1917 Taylor, PA, USA). Narodil sa v Zábiedove, kde navštevoval aj prvý ročník ľudovej školy. O ďalšie štúdium sa postaral jeho strýko, rehoľník františkán a profesor na žilinskom gymnáziu. Tam ukončil základné vzdelanie a začal navštevovať aj gymnázium. Pod strýkovým vplyvom sa rozhodol vstúpiť do rádu sv.Františka a pokračoval v štúdiách v Beckove, Hlohovci a v Kremnici. V tom čase prišla žiadosť od slovenských kňazov z USA o nové sily. Mladý teológ Stas tak na pozvanie reverenda Janušeka, farára v Olyphant, Pa. v roku 1893 prichádza do scrantonského biskupstva v USA. (V tom istom roku ako trstenský rodák kňaz Matúš Jankola). V Scrantone skončil štúdium teológie a v decembri 1894 bol biskupom O“Harom vysvätený za kňaza.
Ihneď po vysviacke zaujal miesto farára v slovenskej osade Jána Nepomuckého vo Freelande, Pa. Osada mala 120 rodín, ale pričinlivý a horlivý mladý rev. Stas ju povzniesol na vysoký stupeň a urobil z nej jedno zo slovenských náboženských, kultúrnych a národných stredísk na americkom kontinente. V roku 1898 odišiel do slovenskej osady Sv.Ducha v Olyphante. Tu zotrval 12 rokov a istý čas spravoval aj susednú farnosť sv.Michala v Jessup, Pa. Vysoké pracovné nasadenie na poli duchovnom i národnom však bolo nad jeho sily a na následky vyčerpania v roku 1910 vážne ochorel. Liečil sa 11 mesiacov, ale nikdy sa už z choroby úplne nezotavil. Jeho poslednou zastávkou bola správa farnosti v slovenskej osade sv.Jána Krstiteľa v Taylor, Pa. V USA pôsobil pod menom reverend John E.Stas.
Vo všetkých osadách zanechal trvalé stopy. Vynikal ako organizátor spolkov a svojim kňazským povinnostiam sa venoval ako jeden z najlepších slovenských kňazov. Známa je jeho veľkodušnosť a charitatívna činnosť. Nebolo zbierky medzi Slovákmi v Amerike, ktorú by nebol štedro podporil.
Bol pri organizovaní Spolku slovenských kňazov dňa 18.06.1895 v Plymouth, Pa. a po boku kňazov Štefana Furdeka a Matúša Jankolu (rodákov z Trstenej) v ňom zotrval až do smrti. Tento spolok pracoval na tom, aby sa každý slovenský kňaz v USA stal členom Matice slovenskej v Amerike a aby každý člen spolku venoval ročne aspoň 6 dolárov na národné ciele.
Stál aj pri kolíske slovenského ženského rádu Sestier sv. Cyrila a Metoda, keď bol medzi tými, čo zvolali na 29.07.1903 do Harrisburgu, Pa. poradu slovenských kňazov. Na tejto porade bola založená Pokladnica sv. Antona, vďaka ktorej Matúš Jankola založil rehoľu Sestier sv.Cyrila a Metoda.
V roku 1906 sa slovenskí kňazi i laici scrantonského biskupstva rozhodli zorganizovať Slovenský katolícky kongres. Stas bol medzi tými, ktorí tejto myšlienke venovali najviac času, energie aj peňazí, vďaka čomu bol v rámci maďarskej protiakcie vedenej biskupom Jozefom Kossalkom obvinený zo snahy o založenie nezávislej slovenskej cirkvi. Našťastie Stasov biskup, Michal Hoban, sa osvedčil a k obvineniam dal nasledovné vyjadrenie: „Žeby slovenskí kňazi neodvislú cirkev zakladať chceli, nie je pravda. Rev. Stas je jedným z mojich najlepších kňazov.“
Aktívnou účasťou sa vyznačoval aj v americko-slovenských organizáciách. V roku 1893 sa zúčastnil prvého zasadnutia Matice slovenskej v Amerike a stal sa jej zakladajúcim členom. Mimoriadne sa zapísal do dejín Prvej katolíckej slovenskej Jednoty. Na 7. konvencii v Streator ho zvolili za člena najvyššieho súdu, na 8.v Homestead, Pa. za duchovného, na 9. vo Wilkes-Barre sa stal správcom Jednoty, na 11. aj neskôr na 12. konvencii v Youngstown, Ohio, bol zvolený za predsedu najvyššieho súdu. V kalendári Jednoty sa v článku o Stasovi píše: „V Taylor zas šporoval pre svoje rodisko Zábidov, aby sa tam kostolík pobudoval. Okolo sto rodín, ba možno 150 žije tam a žiadnej kaplnky nemajú krome malej zvoničky, a to celkom bok o bok s krčmou, a hodinu cesty majú do farského kostola. K tomu chcel odpomôcť a na to značný obnos poručil.“ Najmä vďaka ním darovaným 10 000 dolárom bola v obci v roku 1931 ukončená a v roku 1934 biskupom Jánom Vojtaššákom vysvätená novostavba rím.-kat. kostola.
Podporoval aj program Slovenskej ligy v Amerike a jeho podpis figuruje pod memorandom ligy z roku 1914-1915 apelujúcim na svedomie celého sveta poukazujúc na krivdy páchané na Slovákoch zo strany maďarskej. Vyzýval a aj sám sa snažil tieto snahy podporovať aj článkami v anglicky písaných novinách.
Pôsobil tiež ako vydavateľ a novinár. V roku 1895 založil vo Freelande nábožensko-politický týždenník Katolík (prvé číslo vyšlo 01.01.1895 a od augusta 1897 mal aj humoristickú prílohu s názvom Šašok). Podľa všetkého však na časopis musel veľa doplácať, preto neskôr vychádzal len raz za dva mesiace a 07.04.1898 ho úplne zastavil.
Ondrej Utoš, rím.-kat.kňaz – (+ 29.09.1762) bol vysvätený za kňaza 26.5.1725 a spravoval 9 rokov farnosť Tvrdošín (1729-1738) a potom 24 rokov farnosť Trstená (1738-1762). Za jeho pôsobenia bol dôkladne prestavaný v barokovom slohu farský kostol v Trstenej.
© 2009 Obecný úrad Zábiedovo, 028 01 Zábiedovo, tel.: 043/539 26 53, fax: 043/539 26 53, e-mail: zabiedovo@oravanet.sk
Spracovanie VDG a.s.